Nastolatka u ginekologa – jak powinna wyglądać wizyta?

Poznaj Nasze porady!

Nastolatka u ginekologa – TAK

Nie tylko dorosłe kobiety powinny chodzić do ginekologa – młode dziewczęta również. Jest to na pewno duże przeżycie dla nastolatki, dlatego warto przygotować się do wizyty i co nieco na ten temat poczytać.

Czy nastolatka może iść sama do ginekologa? NIE.

Tak jak jest to w przypadku innych wizyt lekarskich, do ukończenia pełnoletności, musi być obecny rodzic lub opiekun prawny.
Jeżeli dziewczynka ma ukończone 16 lat ma prawo decydować o badaniu a jej podpis wyrażający na to badanie zgodę jest konieczny na dokumentach wraz z podpisem rodzica.

Czy wybrać lekarza kobietę czy mężczyznę to pozostawmy do decyzji pacjentki.

Najlepiej uprzedzić lekarza – jeżeli jest to pierwsza wizyta u ginekologa – lekarz wówczas wytłumaczy jak przebiega badanie i jak się przygotować.
O co lekarz może pytać?
1. O miesiączkę – kiedy wystąpiło pierwsze krwawienie, czy miesiączki są regularne, co ile dni występuje krwawienie i jak długo trwa, czy miesiączki są bolesne o datę ostatniego krwawienia – można na bieżąco sprawdzić w kalendarzu lub aplikacji.
2. O aktywność seksualną (ważne !) Jeżeli młoda kobieta nie rozpoczęła jeszcze współżycia lekarz nie będzie wykonywał usg przez pochwę tylko przez powłoki brzuszne (wtedy najlepiej mieć wypełniony pęcherz moczowy) lub przez odbyt.
3. O ogólny stan zdrowia, przebyte choroby, przyjmowane leki.

O co można zapytać lekarza?

W zasadzie o wszystko co jest związane naszym układem rozrodczym, dolegliwościami jak również współżyciem płciowym i związaną z nim antykoncepcją; o planowanie ciąży, badanie piersi, itd. Lekarz możne również pytać o szczepienia ochronne np. p. rakowi szyjki macicy. Nie krępujmy się pytać! to co dla nas może wydawać się wstydliwe dla lekarza jest zwykłym pytaniem, na które na pewno udzieli odpowiedzi.

Przygotowanie

Jak każda pacjentka, nastolatka przed wizytą powinna zadbać o higienę. Nie trzeba stosować specjalnych kosmetyków lub dezodorantów. Wystarczy codzienna higiena. W gabinecie jest specjalny pokój przygotowań, gdzie można podmyć się ponownie, tuż przed samą wizytą oraz skorzystać z jednorazowych spódniczek lub fartuchów na czas badania.

Badania

Podczas badania, na fotelu, lekarz pobierze cytologię (jeśli pacjentka już współżyła) oceni wydzielinę pod kątem infekcji. Wykona badanie palpacyjne piersi. Wykona usg zarówno ginekologiczne jak i piersi.
Pamiętajmy, że na każde badanie pacjentka musi wyrazić zgodę, jeśli pacjentka nie chce mieć wykonanego danego badania wystarczy poinformować o tym lekarza. Przed wizytą u lekarza położna sprawdzi dane osobowe oraz zbierze krótki wywiad. Z położną również można porozmawiać o „ kobiecych sprawach”. Położna chętnie odpowie na pytania i zadba aby ta wizyta była jak najmniej stresująca.

Cennik

Proszę zapoznać się z cennikiem znajdującym się poniżej

Badanie/Porada ginekologiczna
200
Badanie/Porada ginekologiczna + cytologia
240
Badanie/Porada ginekologiczna + usg
280
Badanie/Porada ginekologiczna + usg + cytologia
330

Nasi Partnerzy

Realizujemy pakiety medyczne

Rectangle
image 63
COMPENSA_logo1
polmed-
image 65
ZOBACZ PEŁNY CENNIK